BIESZCZADZKA SOLINA ZYSKAŁA NOWY ODDZIAŁ RATOWNICTWA WODNEGO RZECZPOSPOLITEJ

Z wielką radością informujemy, że w dniu 27 sierpień 2017 r. odbyło się Walne Zebranie Założycielskie Oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej w Solinie z siedzibą w Polańczyku.
W zebraniu uczestniczył Komitet Założycielski, składający się z 20 osób oraz zaproszeni goście: ratownicy, strażacy oraz sympatycy ratownictwa.

Swoją obecnością zaszczycili nas również honorowi goście:

  • Wójt Gminy Solina – Adam Piątkowski
  • Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki – Krzysztof Pecka
  • Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej Polańczyk – Zenon Domański

Inicjatorami otwarcia nowego oddziału RWR Solina są:

  • Prezes Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej – Michał Guzik
  • Prezes Bieszczadzkiego Centrum Ratownictwa Wodnego „LESTUR” – Bartłomiej Turopolski

Powstanie nowego oddziału ratownictwa wodnego w Solinie jest dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Został złamany monopol Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który od ponad 40 lat był odpowiedzialny za zabezpieczenie ratownicze Jeziora Solińskiego.

W tym roku Wójt Gminy Solina – Adam Piątkowski, postawił na poprawę bezpieczeństwa w Solinie
i ogłosił konkurs ofert na zabezpieczenie miejsc wyznaczonych do kąpieli na Jeziorze Solińskim.
Do przetargu przystąpiła jedna organizacja – Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział
w Warszawie. Bezkonkurencyjnie, jako jedyna złożona oferta, została wybrana. W ten sposób RWR Warszawa zabezpieczył 4 miejsca wyznaczone do kąpieli:

– „Biała Flota” w Solinie

– „Cypel” w Polańczyku

– „Patelnia” w Polańczyku

– kąpielisko w Wołkowyi

Na podstawie porozumienia o współpracy, ratownicy RWR Warszawa połączyli swoje siły z nowo powstałym podmiotem ratowniczym – Bieszczadzkim Centrum Ratownictwa Wodnego „LESTUR”.
Do Bieszczad zjechali ratownicy reprezentujący różne miasta w Polsce, a w tym: Warszawa, Lesko, Sanok, Krosno, Bielsko Biała, Bielsk Podlaski, Poznań i Olsztyn. W ciągu całego okresu wakacji, zostali oni zakwaterowani w Schronisku Młodzieżowym w Myczkowie. Na stanowiska ratownicze dojeżdżali samochodami, a na akwenie poruszali się jednostkami motorowodnymi typu: RiB i skuter.
W ten właśnie sposób, RWR Warszawa oraz Bieszczadzkie Centrum Ratownictwa Wodnego „Lestur” zagwarantowało i zapewniło pełną gotowość ratowniczą i to nie tylko w miejscach wyznaczonych
do kąpieli, ale również wzdłuż Białej Floty w Solinie i między stanowiskami ratowniczymi na linii: Solina-Polańczyk-Wołkowyja. Ratownicy pełnili dyżury codziennie, od
1 lipca do 31 sierpień 2017 r., w godz. od 10.00 do 18.00. Niezależnie od stanu pogody, ratownicy RWR zawsze byli widoczni na swoich stanowiskach, a przede wszystkim gotowi do działania. W czynnościach ratowniczych służyła pomocą Policja i Straż Pożarna, która niejednokrotnie była wzywana do interwencji. Tegoroczny reportaż
i materiał filmowy z pokazu służb ratunkowych (RWR, LESTUR, POLICJA, STRAŻ POŻARNA) na Jeziorze Solińskim, można obejrzeć na portalach internetowych. Dzięki skutecznym akcjom i wnikliwej obserwacji statystka utonięć w miejscach zabezpieczonych wynosi zero ofiar. Z planów na kolejne lata wynika, iż powstanie więcej kąpielisk, na których każdy będzie mógł czuć się bezpiecznie i w pełni korzystać z uroków „Bieszczadzkiego Morza”.

W perspektywie pozytywnie panujących relacji, na mocy porozumienia służb ratunkowych powstał nowy Oddział Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej Solina, którego Prezesem został Pan Bartłomiej Turopolski. Człowiek z niezwykłą pasją i mocno zaangażowany w działania ratownicze. Nadrzędnym celem Oddziału w Solinie jest poprawa bezpieczeństwa na Jeziorze Solińskim.